Czy muzyka ma jakikolwiek wpływ na wyniki sportowe?

wpływ muzyki na trening siłowyWcześniej już napisaliśmy o tym jakiej muzyki warto słuchać podczas treningu. Jednak ten wpis skupi się bardziej na tym czy muzyka w ogóle ma wpływ na osiąganie wyników sportowych. Mimo tego, że istnieje wiele badań z zakresu łączenia osiągnięć sportowców, kulturystów z dźwiękami jakie dochodzą do ich mózgu ze słuchawek, to nadal nie ma pewności czy jest to realna zależność. Można mówić o muzyce pod postacią jaką każdy z nas zna, czyli utwory muzyczne, piosenki znanych i lubianych. Jednak inny aspekt to dźwięk będący falą, która dociera do nas i sprawia, że pracujemy inaczej.

Co mówią o tym naukowcy?

Wiele badań wykazuje, że muzyka rzeczywiście ma realny wpływ na pracę ciała ludzkiego. Chodzi głównie o to, że pobudza motywację, szczególnie kiedy treści w niej zawarte są dla danego sportowca ważne i powoduję zmożenie chęci. Kolejną istotną kwestią jest potocznie nazywany beat, czyli tempo w jakim taka piosenka, utwór muzyczny jest wykonywany. Takie fale dźwiękowe wywoływane przez muzykę wprawiają ciało w ruch w odpowiednim tempie. Jak wiadomo mózg kieruje pracą całego ciała i często jest także, że wszelkie ludzkie ograniczenia istnieją tylko na głowie. Badacze tego tematu twierdzą, że istnieje rzeczywisty związek między muzyką i sportem. Dlatego warto zabierać na salę treningową słuchawki i swoje ulubione kawałki. Dzięki temu każdy wysiłek szybciej minie.

Kulturystyka a muzyka – co warto wiedzieć?

Niektórzy złośliwie twierdzą, że kulturystyka to nie sport, ale wydaje się, że bliżej temu do sportu niż chociażby ściganie się samochodem. Muzyka jest ważna podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Podczas tego typu treningów istotne jest tempo ich wykonywania. Można idealnie dobrać sobie muzykę do ilości powtórzeń i w ten sposób znacznie przyjemniej spędzać czas na treningu. Poza tym podnoszenie ciężarów i inne ćwiczenia wytrzymałościowe są bardzo wycieńczające w związku z tym muzyka świetnie motywuję taką osobę trenującą do dalszego wysiłku.

Dodaj komentarz