Rodzaje treningów w rytmie muzyki

Dla większości osób trenujących na siłowni czy uprawiających popularny jogging słuchanie w tym czasie muzyki jest wręcz obowiązkowe. W poprzednich artykułach szeroko został opisany wpływ muzyki na wyniki sportowe. W związku z tym można mieć niemalże pewność, że słuchanie swojej ulubionej piosenki podczas treningu zwiększa szanse na lepsze wyniki. Poza tym dźwięk ze słuchawek daje sporo motywacji do ciągłego przekraczania własnych granic. Idąc tym tropem powstało wiele treningów, które opierają się właśnie na współpracy ciała z muzyką. Poniżej przedstawimy trzy przykłady takich wysiłków fizycznych.

  1. Tabata – jest to rodzaj treningu, podczas którego wykorzystuje się muzykę do odmierzania czasu. Polega to na tym, że w czasie czterech minut leci muzyka, która jest specjalnie podzielona na 20 sekund pracy i 10 sekund odpoczynku. Istnieje wiele odmian tego utworu, wraz z popularnością tabaty zaczęły powstawać kolejne odmiany tego kawałka. Do tego rodzaju treningu warto wykorzystywać mocniejsze dźwięki, które będą rzeczywiście nakręcały pracę podczas ćwiczeń. Wiele osób wykorzystuje tabatę jako sposób na nawet godzinny trening w czasie, którego powtarza cykl czterominutowy przez całe 60 minut. Jest to bardzo męczące i można spalić sporo tkanki tłuszczowej.
  2. JumpFit – ćwiczenia polegające na skakaniu na specjalnych trampolinach w rytmie muzyki. Cały sukces tego popularnego treningu polega na wykonywaniu różnego rodzaju konfiguracji przeważnie skacząc w rytmie właśnie dość energicznego dźwięku. Jest to zdecydowanie wysiłek fizyczny na redukcje tkanki tłuszczowej niż budowaniu masy mięśniowej. Niezwykle ważne dla tego rodzaju sportu jest odpowiednie dobranie utworu muzycznego, do którego się wykonuje ćwiczenia.
  3. Zumba – bardzo popularne treningi z wykorzystanie elementów tanecznych i oczywiście rytmicznej muzyki. Pochodzi z krajów latynoskich i zawiera w sobie elementy wielu tańców latynoamerykańskich – samba, mambo, cza-cza. Znacznie poprawia kondycje oraz równowagę ciała. Również częstym elementem są podskoki w rytm muzyki. Zumba jest bardzo energicznym treningiem, który może wykonywać osoba praktycznie w każdym wieku.

Dodaj komentarz